Son dakika… Dünyayı şoke eden görüntüler ortaya çıktı

1

Yerkürede 3 milyon 65 bin insana bulaşan ve halihazırda 211 binden fazla can alan corona virüs salgını, özellikle bazı ülkelerde şok dalgasına yol açtı.

2

1,5 milyonu aşkın mahkuma ev sahipliği yapan cezaevlerinin bulunduğu Latin Amerika’dan dünyayı dehşete düşüren fotoğraflar geliyor.

3

Latin Amerika ülkeleri arasında en yüksek cinayet oranına sahip El Salvador’daki bir hapishanede çekilen kareler, resmi yetkililer tarafından paylaşıldı.

4

Reuters ve Amerikan Associated Press (AP) tarafından dünyaya servis edilen fotoğraflar, El Salvador’un başkenti San Salvador’un kuzeybatısında bulunan Izalco Hapishanesi’nden.

5

Çıplak halde bırakılan yüzlerce mahkum yalnızca iç çamaşırlarıyla tek sıra halinde oturtulurken, bazılarının corona virüs korkusuyla maske taktığı görülüyor.

6

El Savador Devlet Başkanı Nayib Bukele, ülkede bir günde 22 cinayet işlenmesinin ardından, çete üyelerini barındıran hapishanede 24 saat hücre cezası emri verdi.

7

Nayib Bukele, çete liderlerinin parmaklıklar ardından cinayet emri verdiklerine dair korkuların artması üzerine, mahkumların hücre hapsine alınacağını söyledi. Bukele, dedeleri Osmanlı pasaportuyla Filistin’den Orta Amerika’ya göç eden bir isim.

8

Devlet Başkanı Bukele, polisin cinayetleri soruştururken ‘maksimum acil durum’ önlemlerinin uygulandığını da sözlerine ekledi.

9

Mahkumlar hapishane avlusunda çıplak halde beklerken, gardiyanlar ve diğer yetkililer ise hücreleri aradı.

10

Bukele geçen yıl Haziran ayında göreve başladığından bu yana, ülkede işlenen en yüksek tek günlük cinayet sayısı oldu.

11

Bukele, Twitter’da paylaştığı mesajda şöyle yazdı: “Dış dünya ile temasa izin yok. Mağazalar kapalı kalacak ve tüm aktiviteler bir sonraki duyuruya kadar askıya alınacaktır. Çete liderleri hücre hapsine girecek.”

12

El Salvador’un Devlet Başkanı Bukele, 25 Ekim 2019 günü ülkede hiç cinayet işlenmemesiyle sevincini sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla paylaşmış ve tüm dünyada gündem yaratmıştı.

13

Bukele, “25 Ekim gününü tüm ülkede sıfır cinayetle kapattığımızı doğrulayabiliriz. Tanrı’ya şükür” ifadelerini kullanmıştı.

14

Şimdiye kadar 345 testin pozitif sonuç verdiği Orta Amerika ülkesi El Salvador’da, Covid-19 sekiz can aldı.

15

Güney Amerika ülkesi Peru’nun başkenti Lima’daki Miguel Castro Castro cezaevinde ise kanlı bir isyan çıktı.

16

Derin bir vadide yer alan ve etrafı favelalarla çevrili dev cezaevinden saatlerce dumanlar yükseldi. Resmi yetkililer, kanlı isyanda en az üç mahkumun öldüğünü bildiriyor.

17

Mahkum yakınlarının cezaevi çevresine koştuğu Lima’da, AP’nin servis ettiği drone fotoğrafları bazı cesetler gösteriyordu.

18

Peru’da şimdiye kadar yaklaşık 1400 mahkum ve gardiyanda corona virüse rastlandı.

19

Kapasitesinin birkaç katı mahkum barındıran Latin Amerika hapishaneleri, corona virüs salgınından önce de sık sık isyanlara ev sahipliği yapıyordu.

20

Çoğunlukla çeteler ve uyuşturucu kartellerinin kontrol ettiği cezaevleri, yolsuzluk, tehdit ve yetersiz gardiyan sayısıyla tam bir kuralsızlık alanı.

21

Associated Press (AP) haber ajansı, Latin Amerika’nın en büyük hapishanesi olan Şili’deki Puento Alto’da 300’ü aşkın corona virüs vakası belirlendiğini bildiriyor.

22

Başkent Santiago’da yer alan cezaevindeki 1100 mahkum dehşete düşmüş durumda, çünkü sosyal mesafeyi korumak imkansız. Cezaevinde görevli hemşire Ximena Graniffo, “Onlar sürekli birbiriyle temas halinde” diyor.

23

Dominik Cumhuriyeti’nde ise La Victoria hapishanesinde 5 bin 500 mahkuma test uygulandı, 239 corona virüs vakası ortaya çıktı.

24

Kolombiya’da salgının yayılmasından bu yana 23 mahkum corona virüs nedeniyle öldü.

25

Güney Amerika’da en çok mahkumun bulunduğu Brezilya hapishanelerinden ise yaklaşık 1300 mahkum firar etti.

26

Arjantin’de corona virüse karşı önlem alınmadığını savunan 1000’i aşkın mahkum açlık grevine başladı.

27

Tüm Latin Amerika ülkelerinde talep aynı: Bulaşmaya karşı önlem. Birçok aile cezaevi ziyaretlerini askıya aldı, böylece mahkumlar yalnız ve savunmasız kaldı.

28

Cezaevlerinde kalan mahkumlar, salgın sırasında hapishane kantinlerinde fiyatların arttığını ve yakınlarının kendilerine yiyecek getiremediğini söylüyor.

29

Hapishanelerde salgın sırasında en önemli sorun aslında yemek değil: Hijyen. Meksika’daki cezaevlerinde bir kalıp sabunun fiyatı neredeyse yüzde 50 artmış durumda.

30

Bir ayda binlerce cinayetin işlendiği Meksika’da, 16 metrekarelik koğuşlarda neredeyse bir düzine mahkum barınıyor.

31

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Haiti, Bolivya ve Guatemala’daki hapishanelerin en kötü koşullara sahip olduğunu söylüyor.

32

Corona virüs salgını sırasında Şili ve Kolombiya gibi ülkeler yaklaşık 7 bin 500 mahkumu serbest bıraktı.

33

Meksika’da da binlerce tutuklunun bırakılması kabul edildi, Brezilya’da ise şimdilik bir karar yok.

34

Arjantin’de mahkumlara telefonla konuşma izni verildi, 13 bin mahkuma ise ziyarete gelemeyen aileleriyle görüntülü konuşma olanağı sağlandı. Arjantin’de salgından önce cezaevlerinde telefon kullanmak yasaktı.

35

Dünyanın en yüksek başkenti Bolivya La Paz’daki San Pedro cezaevinde kalanlar ise, corona virüse karşı kendileri önlem almayı tercih etti.

36

San Pedro’daki mahkumlar, ailelerinin kendilerini ziyaret etmesini yasakladı. Bu örnek, Bolivya’daki diğer cezaevleri tarafından da kopyalandı.

37

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi’nin raporuna göre, El Salvador 100 binde 62’lik cinayet oranı ile Latin Amerika’da en fazla cinayet işlenen ülke.

38

El Salvador’un arkasında 100 binde 57’lik oranla yer alan Venezuela ise cinayet oranlarında Latin Amerika’da ikinci, Güney Amerika’da birinci.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir