Elon Musk hakkında duymadığınız gerçekler!

1 ABONE OL

Birbirinden farklı ve başarılı projelerle birlikte, dünyanın en önemli iş adamlarından biri olan Elon Musk’ın hayatında neler gerçekleşti. Çılgın iş adamı, Tesla ve SpaceX gibi şirketlerin başında ve her geçen gün başarısına başarı katıyor. Elon Musk ile ilgili merak edilen önemli noktalar burada!

2Üç farklı ülkenin vatandaşı

Üç farklı ülkenin vatandaşı!

Elon Musk, Güney Afrika’da Pretoria’da büyüdü. 17 yaşında Kanada’ya yerleşti ve burada geçirdiği 3 yılın ardından Philadelphia Üniversitesinde Ekonomi ve Fizik okumak için Amerika’ya yerleşti.

3Devasa bir servete sahip

Devasa bir servete sahip

Tesle ve SpaceX gibi şirketlerin sahibi olan Elon Musk, bu şirketlere ne kadar çok para harcasa da, Forbes dergisine göre hala 42,4 milyar dolarlık servete sahip ve dünyanın en zenginlerinin olduğu listede 37. sırada bulunuyor.

49 yaşında bilgisayar programlamayı öğrendi

9 yaşında bilgisayar programlamayı öğrendi

9 yaşında temel bilgisayar programlamayı öğrendi ve 12 yaşında uzay temalı kendi oyunu olan Blastar’ı çıkarttı. Bu oyunu bir bilgisayar dergisine 500 dolara sattı. Elon Musk’ın 12 yaşında piyasaya sürdüğü oyunu hala oynamak mümkün.

5Stanford Üniversitesi’ne 2 gün dayanabildi

Stanford Üniversitesi’ne 2 gün dayanabildi

Pensilvanya Üniversitesinde Fizik ve Ekonomi dallarında iki ayrı diploma alan Musk, Sonrasında Stanford Üniversitesi’nde tekrar fizik okumaya hak kazandı. Fakat Zip2 Corporation isimli şirkete daha fazla vakit ayırmak için, üniversiteye kayıt olduktan iki gün sonra okulu bıraktı.

6Tony Stark karakterine ilham kaynağı oldu

Tony Stark karakterine ilham kaynağı oldu

Marvel evreninin en sevilen kahramanlarından biri olan Tony Stark, diğer adıyla Iron Man karakteri Elon Musk’tan esinlenilerek yaratıldı. Tony Stark’ı canlandıran aktör Robert Downey Jr., karakteri daha iyi canlandırabilmek için Elon Musk ile oturup sohbet ettiğini açıkladı. 

7

Tüm bunların dışında, filmin bazı sahneleri Elon Musk’ın SpaceX şirketinde çekildi.

8Teslada hisseleri haricinde düşük maaş alıyor

Tesla’da hisseleri haricinde düşük maaş alıyor

Elon Musk’un Tesla’dan alacağı tazminat 40 bin dolardan daha az. İddialara göre şirketten aldığı maaşı hesabından çekmiyor.Sahip olduğu 35 milyon dolarlık Tesla hisseleri ve SpaceX’ten kazandığı parayı düşündüğümüz zaman zaten harcayamayacağı kadar parasının olduğunu söyleyebiliriz.

9James Bond filminde kullanılan deniz altı aracını satın aldı

James Bond filminde kullanılan deniz altı aracını satın aldı

1977 yapımı The Spy Who Loved Me (Beni Seven Casus) filminde kullanılan ve Wet Nellie isimli su altı aracını satın aldı. 

10Kendisi büyük bir X-Men hayranı

Kendisi büyük bir X-Men hayranı

Tesla fabrikalarında kullanılan robotlara X-Men karakterlerinin adlarını verdi. Xavier, Iceman, Wolverine, Storm ve Colossus gibi isimleri kullanan Musk, robotlarını süper kahraman olarak görüyor.

11Yaşamak istediği evin kirasını çıkarmak için evi gece kulübüne çevirdi

Yaşamak istediği evin kirasını çıkarmak için evi gece kulübüne çevirdi

Pensilvanya Üniversitesi’nde okulun sunduğu yurtta kalmaktan vazgeçip, istedikleri evde yaşamak için tuttukları evi geceleri gece kulübüne dönüştürdü ve evin kirasını bu şekilde çıkarttı.

12Roketlerle ilgilenmeye çocukken başladı

Roketlerle ilgilenmeye çocukken başladı

Çocukluğunda bakıcı ile kaldığı sıralarda, kitaplardan öğrendiği kadar patlayıcılarla oynayıp, roket yapmaya çalışıyordu. Verdiği bir röportajda, “Bakıcı benimle ilgilenmiyordu ve ben de rahatça kitaplardan öğrendiğim kadarıyla patlayıcılarla oynayıp roketler yapmaya çalışıyordum. Yaptığım aktiviteler beni öldürebilirdi ve bugün hala 10 parmağımın yerinde olması beni şaşırtıyor” ifadelerini kullandı.

13Dungeons & Dragons ustası

Dungeons & Dragons ustası

Rol yapma oyunlarından biri olan Dungeons & Dragons’ta usta olan Musk, gençliğinde kuzenleriyle birlikte Güney Afrika’nın en büyük şehirlerinden biri olan Johannesburg’a gitmiş. Katıldıkları turnuvayı da kazandıklarını belirtelim.

14Günde 1 dolarla geçinmeye çalışıyordu

Günde 1 dolarla geçinmeye çalışıyordu

Amerika’ya taşındığı sıralar, alışverişini yaptıktan sonra günde 1 dolarla geçinmeye çalışıyordu. Çünkü yalnızca bu kadar parası kalıyordu. Verdiği bir röportajda sürekli sosisli sandviç tüketip portakal suyu içmekten sıkıldığı zamanlarda, makarna, yeşil biber ve sos yediğini de ekledi.

1516 yaşında kendi oyun salonunu açmak istedi

16 yaşında kendi oyun salonunu açmak istedi

Lise yıllarında kardeşi ile birlikte Atari salonu açmak istedi. Bu işte o kadar ciddiydi ki, dükkan kiralayıp sözleşme imzalamaya kadar ilerledi, fakat yaşı küçük olduğu için yetkililer tarafından reddedildi.

16Ansiklopedileri küçük yaşta okuyup bitirdi

Ansiklopedileri küçük yaşta okuyup bitirdi

Elon Musk, onu yetiştiren şeylerin önce kitaplar sonra ailesi olduğunu söylüyor. Küçüklüğünde günde 10 saat kitap okumaya ayırıyordu. 9 yaşındayken Britannica Ansiklopedisi’nin tamamını ve daha sonrasında Yüzüklerin Efendisi, Otostopçunun Galaksi Rehberi ve Isaac Asimov’un Vakıf serisi gibi klasik kitapları okuduğu söyleniyor.

172010 yılında Tesyaya yatırım yapmış olsaydınız şu an zengindiniz

2010 yılında Tesya’ya yatırım yapmış olsaydınız şu an zengindiniz

CNB’nin yaptığı hesaplamalara göre 2010 yılında Tesla’ya yatırım yapmış olsaydınız, şu an zengin olacaktınız. 2010 yılında Tesla’ya yapılan 1000 dolarlık yatırımın bugün ki karşılığı en az 21 bin dolar olarak görülüyor.

18Sevilisi ruhunu satılığa çıkardı

Sevilisi ruhunu satılığa çıkardı

Ünlü iş adamının Kanadalı sevgilisi Grimes, ruhunun bir parçasını satışa çıkardı. 

19Marsta öleceğini tahmin ediyor

Mars’ta öleceğini tahmin ediyor

Mars’a koloni kurma hayali olan Elon Musk, 40 ila 100 yıl arasında Mars’ta tam 1 milyon nüfusa sahip koloni kurmayı hedefliyor. Mars’a gitmenin bedelini 200 bin dolar olarak belirleyen Musk, ölmek istediği yerin Mars olduğunu dile getiriyor.

20Tesla hissedarları tarafından davalık olunca kendi şirketinden kovuluyordu

Tesla hissedarları tarafından davalık olunca kendi şirketinden kovuluyordu

Tesla’nın sıkıntılı süreçlerden geçtiği zamanlarda, bu sürecin kendisini psikolojik açıdan kötü etkilediğini ve Twitter üzerinden şirketin hisselerini 420 dolardan özelleştireceğini açıkladı. Bunun üstüne Tesla hissedarları Musk’a dava açtı.

21Mağarada mahsur kalan çocukları kurtarmak isteyen birisini pedofili olmakla suçladı

Mağarada mahsur kalan çocukları kurtarmak isteyen birisini pedofili olmakla suçladı

Tayland’da mağarada mahsur kalan 12 çocuk ve öğretmen için sosyal sorumluluk projesi başlattı. Çocukların kurtulmasını isteyen başka bir mağaracı yardım teklifine bulundu. Musk bir dedektif tutarak mağaracının 12 yaşındaki bir kızla evli olduğuna dair kandırıldı. Tuttuğu dedektif dolandırıcı çıktı ve sonrasında davalık oldu.

22Uzayda çekilecek ilk filmin çalışmalarına başladı

Uzayda çekilecek ilk filmin çalışmalarına başladı

Elon Musk, Tom Cruise ile uzayda çekilecek ilk film için çalışmalara başladı. Erken geliştirme aşamasında olan bu filmin konusu ve nasıl çekileceği henüz belli değil. SpaceX, Nasa ve Tom Cruise bu aksiyon dolu film üzerinde çalışmalara başladı.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir