Coronavirüs belirtileri arasında kaşıntı var mı?

Corona virüs hastalarında en sık görülen belirtilerin başında yüzde 87 ile ateşin geldiğini vurgulayan Doç.Dr. Kutlubay bunu, nefes darlığı ve öksürük, yaygın kas ya da kemik-eklem ağrıları, ishal, burun akıntısı ve göz yaşarması gibi belirtilerin izlediğini söyledi.

Hastalığa dair her geçen gün başka bulguların da ortaya çıktığına işaret eden Doç.Dr. Kutlubay, şunları söyledi:

“Örneğin benim uzmanlık alanım olan dermatoloji camiasında, ciltte yaygın kaşıntı, kızarıklık ve döküntü ile seyreden ürtikerin de corona virüsün ilk belirtilerinden biri olabileceği yönünde görüşler oluşmaya başladı.

Hastanemizdeki hastalarda da böyle bir çalışma yürütüyoruz. Sonuçlarını uluslararası bir dergide yayınlayacağız.

Acaba Covid-19’a spesifik bir cilt bulgusu mu bunlar, tedaviye rağmen iyileşmeyen ürtiker gördüğümüz bir hastada Covid de düşünüp test yapmalı mıyız bunu araştırıyoruz.

Zira corona virüs, toplumun yüzde 20’sinde, hiçbir belirti vermeden ortaya çıkıyor. Yüzde 80’inde de hastalık hafif seyrediyor.

Bizim asıl amacımız, hastalığın hafif seyrettiği ya da hiç belirti vermediği dönemde sadece kaşıntı-ürtiker gibi belirtilerde aklımıza Covid de gelmeli mi bunu anlamak.

İlkbaharın gelmesiyle birlikte alerjik döküntüler ve kurdeşen de de artış görülebilir. Halkımız hemen endişelenmesin.

Mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvursun. Tedaviye rağmen geçmeyen, alerji ilaçlarına rağmen nükseden kurdeşen tablosunda dermatologlar, gerekli yönlendirmeleri yapacaklardır zaten.”

El ve ayakta ortaya çıkan morarmaların sebebi ne

El ve ayakta ortaya çıkan morarmaların sebebi ne?

Hastalığın ciltte yarattığı bir diğer dikkat çeken belirti de özellikle ayak parmakları veya avuç içi gibi uç noktalardaki kılcal damarlara pıhtı atmasına bağlı olarak gelişen ödem ve morarmalar.

Doç.Dr. Kutlubay, “Bu pıhtı atmalarına bağlı olarak bozulan kan dolaşımı, oralardaki dokuların beslenmesini bozduğu için siyanoz dediğimiz siyahlaşma, morarmaya neden oluyor. Bu da nekroz yani doku ölümüne; kangrenleşmeye yol açıyor.

Bu nekrozlara bağlı olarak da açık yaralar oluşabiliyor. Ancak bu belirtiler daha çok, hastalığın ilerleyen dönemlerinde karşımıza çıkıyor. Yani tanı konduktan sonra ortaya çıkan tablolar bunlar” dedi.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir