Beyaz Saray’da tansiyon yükseldi

Uyarılarını bir kez de senatörlerin önünde tekrarladı. Bilimsel uyarılarla ekonomik çıkarlar örtüşmeyince oturumda gerilim yaşandı.

Beyaz Saray’ın koronavirüsle mücadele ekibinin önde gelen isimleri, Amerikan Senatosu Sağlık Komitesi’nde salgına dair son verileri paylaştı, soruları yanıtladı.

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Doktor Anthony Fauci, Gıda ve İlaç İdaresi Başkanı Stephen Hahn ile Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Başkanı Doktor Robert Redfıeld oturuma video konferans yoluyla bağlandı.

Doktor Fauci, durumun ciddiyetine ilişkin uyarılarda bulundu. “Salgını kontrol altına almış değiliz” dedi. Fauci, Amerikan Başkanı Trump’ın da teşvikiyle ekonomilerini yeniden açan eyalet valilerine de mesaj verdi. “Yeni vakalarda düzenli düşüşü görün, sonra ekonomiyi geri açın. Sonuçlar gerçekten ciddi olabilir” şeklinde konuştu. Cumhuriyetçi Senatör Rand Paul ve Doktor Fauci arasında bu konuda tartışma çıktı.

Senatör Paul, “Size saygı duyuyorum Doktor Fauci ama sizin son noktayı koyacak karar mercii olduğunuzu düşünmüyorum. Tavsiyelerinizi dinleyebiliriz ama ekonomiyi rahatça açabiliriz diyenler de var” dedi. Fauci ise “Ben asla kendimi son noktayı koyacak kişi olarak yansıtmadım. Ben bir bilim insanıyım ve halk sağlığı uzmanıyım. Bilimsel verilere göre öneride bulunurum. Ekonomi konusunda tavsiye vermem” şeklinde cevap verdi.

Ekonominin yanı sıra eğitimdeki aksama da tartışma konusu oldu. Cumhuriyetçi Senatör, “Sonbaharda okullar açılmalı” dese de Fauci koronavirüsle ilişkilendirilen ağır çocuk hastalığını hatırlattı. “Bu virüsle ilgili herşeyi bilmiyoruz, çok dikkatli olmalıyız. Hele ki koronavirüsle ilişkilendirilen yeni bir çocuk hastalığı türemişken” ifadelerini kullandı.

Henüz adı konulmayan ancak yoğun bakımda tedavi gerektiren bu hastalığa, sadece New York’ta 54 çocuğun yakalandığı biliniyor.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir