ABD heyeti Halife Hafter’le gizli görüşme yaptı

Çarpıcı iddiayı Londra merkezli ve Suudi Arabistan destekli Şarkulevsat gazetesi ortaya attı.

Gazetenin Anadolu Ajansı’nda kaynak gösterilen haberine göre, Libya’da gitgide güç kaybeden General Halife Hafter, üst düzey Amerikalı askeri ve siyasi yetkililerden oluşan bir heyetle gizli bir görüşme gerçekleştirdi. Amerikan heyeti o görüşmede Hafter’e yeni bir ateşkes anlaşmasını kabul etmesini teklif etti. Ve petrol hilali bölgesinden tüm askeri varlığını çekmesini istedi. Ayrıca bu kritik bölgede Birleşmiş Milletler gözetiminde, Avrupalı bir barış gücünün bulunmasını kabul etmesi teklifinde bulundu.

Gazeteye konuşan Hafter’e yakın bir kaynak, Amerikan heyetinin teklifini hafter için son şans olarak nitelendirdi. Haberde, Hafter’i Sirte’den Ecdabiye kentine çekilmesi için ikna etmek için bir süredir bölgesel ve uluslararası gizli müzakerelerin yürütüldüğü iddia edildi. Hafter bu çekilmeyi kabul ederse, BM nezdinde meşru olan ve Türkiye’nin de desteklediği Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin Sirte ve Cufra’ya operasyon yapmayacağı savunuldu.

Amerika’nın Trablus Büyükelçiliği’nden yapılan son açıklamada, Hafter’in bölgedeki petrol üretiminin durdurma girişimlerinden
“^Rahatsızlık duyuyoruz1 denilmişti. “Libya ekonomisini baltalayanların ve askeri gerilimi tırmandıranların izole edileceği ve yaptırım tehlikesiyle karşılaşacağı” uyarısında bulunmuştu.

Amerikan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da yazılı bir açıklamayla, Hafter’in yanında savaşan Rus Wagner şirketinin başındaki isme yaptırım kararı aldıklarını duyurmuştu.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir